poniedziałek, 15 listopada 2010

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach, Filia nr 7
spotkanie DKK 03.11.2010

***

Straszny Wieczór ze Stephenem Kingiem

Niemal tradycją stały się już wieczory muzyczno-literackie zainicjowane przez Filię nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. "Czytam, bo lubię", to nowy cykl tych imprez organizowany we współpracy Filii nr 7 oraz działu Metodyki i Promocji MBP.

Gośćmi takich spotkań zazwyczaj bywają członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz sympatycy literatury

Trzeciego listopada Żorski Klub, który działa pod nazwą Klubu Miłośników Dobrej Książki, przeżył wieczór pełen wrażeń. Było na prawdę "strasznie", a to za sprawą przygotowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną "Strasznego Wieczoru ze Stephenem Kingiem". Już po raz kolejny Biblioteka w Żorach zorganizowała wieczór muzyczno-literacki, czyli - głośne czytanie tekstów literackich do muzyki.

Imprezę, która odbyła się w żorskim Klubie Spinoza, można z całą pewnością zaliczyć do małych form teatralnych. Nie tylko dlatego, że czytający wystąpili w kostiumach. Dramaturgii dodały efekty specjalne, muzyka oraz gesty i prawdziwy ruch sceniczny, że nie wspomnę o dekoracjach.

W tym roku w maju żorski DKK również brał udział w takim spotkaniu. Czytano wtedy książę pt. "Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek" przy wtórze duetu gitarowego. Książka, dwóch amerykańskich pisarek - Marry Ann Shaffer i Annie Barrows, to wspaniała powieść w formie listów, napisana ciepło i z humorem.

Akcja rozgrywa się w roku 1946. Bohaterka, Juliet Ashton, szukając tematu do swej nowej powieści, niespodziewanie znajduje go w liście do mieszkańca małej angielskiej wyspy Guernsey, Dawseya, który przypadkiem kupił w antykwariacie książkę należącą kiedyś do Juliet. Nawiązują ze sobą korespondencję. Pisarkę zainteresował świat Dawseya i jego przyjaciół, członków niezwykłego klubu literackiego, który powstał po to, by uchronić uczestników pewnej kolacji przed aresztowaniem przez Niemców. Książka budzi nadzieję, że niezależnie od wieku i sytuacji życiowej, można znaleźć ludzi, którzy nas polubią, czy nawet pokochają. Pięknie napisana historia przyjaźni spodobała się bardzo członkiniom żorskiego Klubu Miłośników Dobrej Książki.




Czytającym bibliotekarkom, Monice Kos i Joannie Harasim – z MBP w Żorach, partnerował Karol Dziuba, aktor żorskiej grupy teatralnej „Fanaberia”. Grał duet gitarowy - nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Żorach Małgorzata Świtacz i jej uczennica. Słowo wstępne Halina Bartnicka, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Żorach.

Tym razem, jako że to czas Halloween, Klubowiczom i wszystkim fanom literatury grozy, zaproponowano coś z repertuaru króla horroru, czyli - "Straszny wieczór ze Stephenem Kingiem”. Czytano tekst opowiadania pt. „1408” pochodzącego ze zbioru opowiadań Kinga, pt.„Wszystko jest względne”. Ten amerykański pisarz, autor zbiorów opowiadań, komiksów i scenariuszy filmowych, osiągnął już w życiu wszystko, o czym może marzyć pisarz - sławę , bogactwo, szczęśliwą rodzinę. Dziś pisze, jak sam mówi, dla przyjemności. Jako jeden z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, wydawcę swoich książek wybiera sobie sam. Są to zazwyczaj małe, jeszcze nikomu nie znane oficyny. W ten sposób może je wspierać i torować im drogę do sukcesu. Prawie każda z jego ponad 60 książek została zekranizowana. Opowiadanie pt. „1408” doczekało się również ekranizacji filmowej. W rolach głównych wystąpili amerykańscy aktorzy - John Cusak i Samuel L. Jackson.



Głównym bohaterem jest młody pisarz Mike Enslin, który zajmuje się badaniem nawiedzonych miejsc, chociaż sam nie wierzy w zjawiska nadprzyrodzone i pisze o nich tylko dla pieniędzy. Postanawia spędzić noc w osławionym pokoju hotelowym nr 1408, w którym od roku 1978 już nikt nie mieszkał. To co w nim przeżył zmieniło całkowicie jego nastawienie do zjawisk paranormalnych. Zmieniło go całkowicie.

Tekst czytali: Monika Kos i Joanna Harasim oraz poeta i miłośnik literatury pięknej – Krzysztof Słowik. Nastrój grozy potęgowały muzyka i efekty specjalne przygotowane przez Tomasz Manderlę (skrzypce i efekty specjalne), nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej
w Żorach. Słowo wstępne - Halina Bartnicka.

Na kolejne spotkanie z muzyką i literaturą zapraszamy w przyszłym roku w maju.


Halina Bartnicka - moderator DKK w Żorch.

http://www.mbpzory.pl



1 komentarz:

Franio pisze...

Kluby książki są pożyteczne można usiąść przy herbacie, ciepłym posiłku i przy tym pogadać jak to fajnie autor chciał przekazać swoje myśli.