piątek, 1 sierpnia 2008

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej - DKK "Dialog" 20 czerwca 2008 r.

***
W czerwcowe pogodne popołudnie "w pogoni za Vermeerem" uczestniczyli miłośnicy literatury współczesnej. Książka Blue Ballett pod wyżej wymienionym tytułem wzbudziła wiele kontrowersji wśród członków DKK "Dialog". Dzięki temu rozwinięto bardzo ciekawą dyskusję, i to nie tylko na temat przeczytanej powieści. Wszelkie dygresje pozwoliły na interesującą rozmowę o sztuce, a czekoladowe cukierki i truskawkowe ciasto stały się oryginalnym dodatkiem do rozmowy.



Na początku dyskusji niemal wszyscy byli przekonani, że książka Blue Ballett przede wszystkim powinna trafić w ręce młodego czytelnika, co nie oznacza, że przeczytanie jej uważamy za czas stracony. Z całą pewnością nie, ponieważ książkę czyta z ogromną przyjemnością i z przymrużeniem dorosłego oka.

Główni bohaterowie W pogoni za Vermeerem to dwoje uczniów niezwykłego gimnazjum założonego przez ekscentrycznego profesora. Wartka akcja i kryminalna zagadka zachęca czytelnika do uczestnictwa w jej rozwiązaniu. Specyficzny klimat, galeria nietuzinkowych postaci wzbudza ciekawość.



Zaszyfrowane listy i czekające na ujawnienie mroczne tajemnice pozwalają dwunastolatkom krok po kroku podążać tropem zagadki, wobec której bezradne okazało się nawet FBI. Dodatkiem do tekstu są wspaniałe ilustracje znakomitego Bretta Helquista.

Jednakże najważniejszą postacią w książce jest siedemnastowieczny malarz flamandzki - Jan Vermeer. To jego twórczością autorka postanowiła zainteresować nastolatków,
a zainteresowała wszystkich dorosłych czytelników swojej książki. W ten sposób dyskusja została rozszerzona na temat malarstwa i sztuki w ogólności. Rozważano także, w jaki sposób zachęcić młodego człowieka do odwiedzania galerii, muzeów oraz jak uczyć młode pokolenie miłości do piękna i poczucia estetyki. Podkreślono, oczywiście, ważną rolę rodziny i szkoły w uczeniu obcowania z kulturą wysoką, która we współczesnym świecie została zepchnięta na margines przez komercję i pozostawiona na wyłączność publiczności elitarnej.

I tak na wielu płaszczyznach toczyła się dyskusja w Saloniku Artystycznym Filii nr 16. Być może sama książka nie okazała się strzałem w dziesiątkę. Nie trafiła też w nasze gusta i preferencje czytelnicze, ale mimo wszystko warto było poświęcić swój czas na jej przeczytanie. Skłoniła nas przecież do rozmowy o wychowaniu, do rozmowy o kulturze i sztuce. Zajrzeliśmy do albumów malarstwa, by lepiej poznać twórczość Jana Vermeera. Okazało się również, że przy tej okazji nasi rozmówcy mogli opowiedzieć o swoich przygodach związanych z bezpośrednim zetknięciem się z dziełami sztuki w wielu galeriach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kończąc spotkanie, członkowie DKK "Dialog" jednomyślnie orzekli, że warto czytać – warto rozmawiać.



A kolejną dyskusję poświęcimy książce W. Myśliwskiego pt. Traktat o łuskaniu fasoli. Wszystkich miłośników słowa serdecznie zapraszamy do Filii nr 16 MBP w Rudzie Śląskiej.

(nadesłała: Danuta Dąbrowska-Obrodzka - moderator DKK w Rudzie Śląskiej)

Brak komentarzy: