piątek, 7 listopada 2008

DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

***
KSIĄŻKOWO – FILMOWO i gościnnie...
... w DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach!


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach od kwietnia 2007r. prowadzi Dyskusyjne Kluby Książkowe – w ubiegłym roku 4 kluby, a w tym roku już 5 grup spotkaniowych, które dyskutują o książkach:

  • w Filii nr 3, przy ul. Gliwickiej 93;
  • w Filii nr 7 przy ul. Franciszkańskiej 25;
  • w Filii nr 25, przy ul. Chrobrego 2;
  • w Filii nr 30, przy ul. Rybnickiej 11;
  • oraz w Filii nr 32, przy ul. Grzyśki 19 a w Katowicach.
Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Mile spędzony czas i niespodzianki

Klubowiczem - jak wiadomo - może zostać każdy zainteresowany czytelnik chcący rozmawiać o książkach i nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Uczestnicy klubów wiedzą, że spotkania nie mają ściśle ustalonej formy i jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz przede wszystkim świetna zabawa.

Od początku 2008r. kluby w MBP w Katowicach stały się jeszcze bardziej atrakcyjne: na najbardziej aktywnych uczestników czekają darmowe wejściówki do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach na wybrane przez uczestników filmy.

Nierzadko kolejne spotkania rozpoczynają się od rozmów o ostatnio obejrzanym filmie, odkrywając po raz kolejny ścisły związek między literaturą a kinematografią.

Zbliżamy się do setki obgadanych książek...

Na liście książek o których już rozmawialiśmy są m.in.:

Dubravka Ugresic – Kultura kłamstwa, Dorris Lessing – Podróż Bena, Margaret Atwood - Moralny nieład, Jacek Dukaj – Lód, Orhan Pamuk – Śnieg, Mariusz Szczygieł – Gottland, Edward Redliński – Telefrenia, Ryszard Kapuściński - Podróże z Herodotem, Wiktor Pielewin - Święta księga wilkołaka, Haruki Murakami - Kronika ptaka nakręcacza albo Przygoda z owcą, Wiesław Myśliwski - Traktat o łuskaniu fasoli, Zbigniew Mentzel - Wszystkie języki świata, Eric-Emmanuel Schmidt - Kiedy byłem dziełem sztuki, Anita Nair - Przedział dla pań, Mariusz Wilk - Wilczy notes, Antoni Czechow – Opowiadania, Edward Stachura – Wiersze i piosenki, Ernest Hemingway – Śniegi Kilimandżaro, Jorge Franco – Paraiso travel, Amos Oz – Nagle w głębi lasu, Grzegorz Gortat - Do pierwszej krwi, Carlos Ruiz Zafon - Cień wiatru, Patrick Suskind – Pachnidlo, Monika Szwaja - Dziewice do boju...

Autorzy w klubach

Oprócz ciekawych i niejednokrotnie burzliwych dyskusji o książkach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach odbywają się także spotkania z autorami. W tym roku gośćmi byli:

Monika Szwaja (6 marca 2008 r., godz. 17.00 w Filii nr 25 oraz 7 marca 2008 r., godz. 17.00 w Filii nr 32) - autorka bestsellera Jestem nudziarą, a także: Romans na receptę, Zapiski stanu poważnego, Powtórka z morderstwa, Dom na klifie, Artystka wędrowna, Skuteczna i postrzelona.

Grażyna Bąkiewicz (15 września 2008 r., godz. 17.00 w Filii nr 14) - debiutowała książką dla młodzieży O melba!, uhonorowaną nagrodą PS IBBY Książka Roku 2002. Również jej kolejne powieści - Stan podgorączkowy i Będę u Klary - poświęcone były problemom młodych ludzi, tak bliskim autorce ze względu na wykonywany zawód. Już na emeryturze pisarka wydała dwie książki dla dorosłych Opowieść z perłą w tle (2006 r.) oraz Coś za coś (2007 r.). W swojej ostatniej powieści autorka znowu powraca do literatury młodzieżowej - Muchy w butelce to książka skierowana przede wszystkim do nastoletnich dziewcząt.

Marek Krajewski (13 października 2008 r., godz. 17.00, w Filii nr 14) - najgłośniejszy dziś polski autor kryminałów, zadebiutował Śmiercią w Breslau, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Kolejne to: Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005) i Festung Breslau (2006). Marek Krajewski jest laureatem Paszportu "Polityki" za rok 2005, Nagrody Księgarzy "Witryna" za najlepszą książkę roku 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną roku 2003. Poszczególne części cyklu są tłumaczone na 11 języków, w tym angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski. Jesienią 2007 roku nakładem W.A.B. ukazała się najnowsza książka Krajewskiego, Dżuma w Breslau, a na początku 2008 roku - powieść napisana wspólnie z Mariuszem Czubajem, Aleja samobójców.

Leszek Engelking (18 października 2008 r., godz. 16.00, w Czytelni) - poeta, prozaik, tłumacz, literaturoznawca i krytyk, pracownik naukowy i dydaktyczny Uniwersytetu Łódzkiego, pracował jako redaktor w miesięczniku „Literatura na Świecie” (1984-1995), prowadził wykłady na uniwersytetach w Polsce i za granicą. Autor tomów poetyckich: Autobus do hotelu Cytera (1979), Haiku własne i cudze (1991), Mistrzyni kaligrafii i inne wiersze (1994) i Dom piąty (1997), I inne wiersze (2000) oraz opowiadań zebranych Szczęście i inne prozy (2007). Jego utwory poetyckie i prozatorskie przetłumaczone zostały na wiele języków. Publikował też monografie oraz liczne studia i artykuły w czasopismach i tomach zbiorowych. Przekłada z angielskiego, białoruskiego, czeskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, słowackiego i ukraińskiego. Wielokrotnie nagradzany za swoje tłumaczenia.

Zapraszamy!
Terminy najbliższych spotkań oraz więcej informacji w serwisie: www.mbp.katowice.pl

(nadesłała: Ewa Waszut - Dział Metodyki, Analiz i Promocji MBP w Katowicach)

Brak komentarzy: