wtorek, 10 marca 2009

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach - DKK w Filii nr 30, 12 lutego 2009 r.

***

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Dyskusyjny Klub Książki w Filii nr 30

Mariusz Wilk Wilczy notes

Tematem lutowego spotkania DKK w Filii nr 30 była książka Mariusz Wilka - Wilczy notes. Spotkanie rozpoczęliśmy pogadanką na temat ciekawego życiorysu autora.

Mariusz Wilk ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1978 roku był działaczem opozycji. Współtworzył "podziemne" pisma opozycyjne. Podczas wydarzeń Sierpnia 1980 był współredaktorem biuletynu strajkowego NSZZ "Solidarność", wydawanego w Stoczni Gdańskiej. Od 1980 r. mieszkał w Gdańsku, gdzie był redaktorem naczelnym "Solidarności. Pisma Zarządu Regionu" . Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, aż do aresztowania w grudniu 1982 r. Zwolniony z aresztu w 1983 r. W 1984 r. opublikował w Paryżu głośną książkę o czasach podziemnej "Solidarności" pt. Konspira. Aresztowany ponownie w 1986 r., m.in. pod zarzutem rzekomej współpracy z przedstawicielem obcego wywiadu (na co dowodem miało być wydanie na Zachodzie Konspiry). Zwolniony po kilku miesiącach na mocy amnestii. Po strajkach na Wybrzeżu w 1988 r. wycofał się z czynnej działalności politycznej.

W latach 90-tych przebywał za granicą. Osiedlił się w Rosji, na Wyspach Sołowieckich, później przebywał nad jeziorem Onega, potem znów na Dalekiej Północy. W tym okresie był rosyjskim korespondentem paryskiej "Kultury". Współpracuje obecnie z "Rzeczpospolitą" , jego teksty ukazywały się także w "Zeszytach Literackich", "Gazecie Gdańskiej" i "Przeglądzie Politycznym". Nominowany do wyróżnienia: Paszporty "Polityki" 2006. W 2006 pisarza odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W dyskusji o książce znajomość życiorysu jej autora okazała się bardzo przydatna. Wilczy notes to książka o Rosji, a dokładnie - o Sołowkach, wyspach na Morzu Białym. W carskiej Rosji zsyłano tam więźniów politycznych, ZSRR tę tradycję kontynuowało, tworząc na Sołowkach jeden ze sławniejszych gułagów. Dla Wilka Sołowki są kwintesencją Rosji. Autor jest zakochany w tym kraju, w jego surowej przyrodzie i niepowtarzalnym pięknie. Na kartach swojej książki próbuje wyjaśnić za co ceni ludzi żyjących na Dalekiej Północy.

Czytelnikom DKK książka bardzo się podobała. Mariusz Wilk pisze językiem niezwykle plastycznym, tworząc zdania z ciepłym rosyjskim zaśpiewem. Oglądając okolice Morza Białego na mapie łatwo było wytyczyć placem trasę podróży, którą odbył autor książki. Stawiając jednak pytanie, czy gdybyśmy to my mieli możliwość wyruszyć na Syberię, czy skorzystalibyśmy z tego zaproszenia, większość klubowiczów, myśląc zdroworozsądkowo, z uśmiechem i całkowitą pewnością, odpowiedziała – nie.

Elżbieta Szubert – moderator DKK w Filii nr 30

Brak komentarzy: